Jak dbać o bramę garażową?
Brama garażowa ciężko się otwiera, zacina się albo nie reaguje na przeszkodę? Najlepiej wezwać fachowca, który sprawdzi, w czym leży problem i naprawi bramę. Warto jednak pamiętać, że awariom bram garażowych można zapobiegać poprzez regularne czyszczenie i odpowiednią konserwację.
Dlaczego dbanie o bramę garażową jest takie ważne?
Czynniki atmosferyczne oraz codzienne otwieranie i zamykanie sprawia, że brama ulega stopniowemu zużyciu. Wprawdzie może minąć nawet kilkanaście lat, zanim brama będzie wymagała poważnej naprawy lub wymiany, jednak można znacznie przyspieszyć ten proces, jeżeli zapomni się o czyszczeniu i konserwacji. Trzeba również liczyć się z tym, że zaniedbana brama może stracić swoje pierwotne parametry termoizolacyjne lub odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Przez zaniedbanie można również doprowadzić do usterek zabezpieczeń, które będą stanowiły zagrożenie dla użytkowników. Na koniec warto dodać, że regularne dbanie o bramę garażową jest znacznie tańsze niż koszt wymiany skrzydła czy naprawa automatycznego napędu.
O bramę garażową trzeba dbać od początku
Żeby brama działała płynnie i bezawaryjne przez wiele lat, trzeba dbać o nią od samego początku. Przede wszystkim montaż bramy garażowej najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, co pozwoli na zachowanie (a czasami również na przedłużenie) prawa do gwarancji. W przypadku produktów markowych warto zlecić montaż autoryzowanemu partnerowi producenta. Jeżeli brama została zamontowana w nowym budynku, tj. przed zrobieniem elewacji i wykończeniem wnętrza garażu, na czas wykonania prac należy zabezpieczyć skrzydło i mechanizm przed zabrudzeniami. Przed przystąpieniem do użytkowania bramy należy usunąć ewentualne zanieczyszczenia, które mogły zgromadzić się na uszczelkach czy prowadnicach.
Jak czyścić bramę garażową?
Regularne czyszczenie to podstawowy obowiązek użytkownika bramy garażowej. Zabrudzona brama nie wygląda dobrze, ale kwestie estetyczne to nie wszystko – piasek czy błoto mogą zaburzać działanie mechanizmu i zabezpieczeń, a także przyspieszyć zużywanie się części ruchomych. Jak myć i czyścić bramę garażową? Oto kilka wskazówek:
- Przed przystąpieniem do mycia płaszcza bramy należy usunąć piasek i zaschnięte błoto za pomocą słabego strumienia wody.
- Zewnętrzną stronę płaszcza bramy można myć miękką gąbką lub ściereczką, najlepiej z użyciem ciepłej wody lub roztworu wody z delikatnym detergentem, np. szamponem samochodowym bez wosku lub płynem do tworzyw sztucznych (środek nie może zawierać rozpuszczalników, chloru czy frakcji ściernych).
- Po umyciu należy spłukać płaszcz bramy wodą, a następnie osuszyć suchą ścierką. Podczas spłukiwania należy uważać na elementy elektryczne i nie wolno używać myjek wysokociśnieniowych.
- Elementy dekoracyjne ze stali szlachetnej warto myć przeznaczonym do tego preparatem, przy czym należy wówczas uważać, aby środek nie spłynął na pozostałą część bramy.
- Podczas czyszczenia wewnętrznej strony bramy nie wolno dopuścić do zalania automatyki i elektroniki. Do mycia można użyć lekko wilgotnej ściereczki i nie należy polewać płaszcza wodą. Newralgiczne elementy należy zabezpieczyć i odłączyć od zasilania.
- Szczególną uwagę trzeba poświęcić prowadnicom: należy oczyścić je z kurzu, piasku, błota oraz innych zanieczyszczeń. Można do tego użyć szczotki z miękkim włosiem lub suchej ściereczki.
Konserwacja bramy garażowej
Czyszczenie to podstawowa, ale nie jedyna czynność wykonywana w ramach konserwacji bramy garażowej. Raz w miesiącu warto sprawdzić stan uszczelek, oczyścić je z piasku i zabrudzeń, a następnie nasmarować preparatem silikonowym. Taki środek zapewni uszczelkom większą elastyczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także zapobiegnie przymarzaniu gumy do podłoża.
Przed zimą warto nasmarować także elementy metalowe: prowadnice, rolki, zawiasy i zamki. Należy tutaj zastosować specjalny smar serwisowy do bram, który zapewnia elementom mechanicznym odpowiedni poślizg i jednocześnie chroni je przed korozją. W celu dokładnego rozprowadzenia smaru należy kilka razy otworzyć i zamknąć bramę, a następnie zebrać szmatką nadmiar preparatu.
Kontrolowanie stanu bramy
W przypadku bram wyposażonych w napęd automatyczny warto co jakiś czas sprawdzać, czy zabezpieczenie przed przygnieceniem działa jak należy. Wystarczy położyć pod bramą przeszkodę i uruchomić funkcję zamykania. Jeżeli brama zgniecie przeszkodę, wówczas należy wezwać serwis bram, ponieważ taka awaria stanowi zagrożenie dla użytkowników i zwierząt domowych. Ponadto raz na rok warto również sprawdzić mechaniczne elementy bramy, tj. zawiasy, rolki i łożyska. Przy okazji należy ocenić, czy linki, sprężyny i podpory wału bramy nie wymagają wymiany. Wszelkie prace związane z regulacją śrub czy wymagające wyważenia mechanizmu (np. wymiana sprężyn) należy zlecić serwisantom.
Profesjonalny serwis bramy garażowej
Przeglądy bramy garażowej nie są wprawdzie obowiązkowe, ale pomagają utrzymać bramę w dobrym stanie technicznym i umożliwiają wykrycie drobnych usterek, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do poważnego uszkodzenia bramy. Coroczny serwis bramy garażowej często jest koniecznym warunkiem utrzymania gwarancji. Po ustaniu gwarancji przeglądy warto wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, szczególnie przed okresem zimowym. Fachowiec sprawdzi stan płaszcza bramy, a także prowadnice, zawiasy, rolki, sprężyny, etc. Skontroluje również działanie napędu i zabezpieczeń, a także wymieni zużyte części. W ramach serwisu specjalista zajmie się również czyszczeniem płaszcza bramy i elementów mechanicznych, a także nasmaruje części ruchome
O czym należy pamiętać?
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac konserwacyjnych należy uważnie przeczytać instrukcję producenta. Dbanie o bramę garażową nie jest skomplikowane, jednak trzeba wiedzieć, co można, co trzeba, a czego nie wolno robić. Natomiast na co dzień warto pamiętać o prostych czynnościach, takich jak chociażby zamykanie bramy od razu po wjechaniu lub wyjechaniu z garażu, a także o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Należy regularnie oczyszczać bramę z piasku czy liści, a w zimie nie dopuszczać do zalegania śniegu przed garażem. Warto również pamiętać, że nie wolno usuwać lodu przez wjazdem do garażu za pomocą soli, ponieważ można w ten sposób uszkodzić uszczelki. Jeżeli brama przymarznie do ziemi (można temu zapobiec poprzez smarowanie uszczelek), nie wolno odrywać jej na siłę.