Szerokość bramy garażowej – jaka powinna być?

Bramy garażowe produkowane są według parametrów narzuconych przez producenta, jednak czasami istnieje możliwość wykonania bramy na wymiar (wówczas trzeba liczyć się z wyższą ceną). Jaka jest typowa szerokość bramy garażowej? Jaka powinna być minimalna szerokość bramy do garażu jednostanowiskowego, a jaka szerokość będzie optymalna dla dwóch pojazdów?

Szerokość bramy według katalogu producenta

W katalogu producenta można znaleźć tabelę ze standardowymi wymiarami, według których produkowany jest dany rodzaj i model bramy. Zwykle można zamówić bramę o szerokości od 220-225 cm do 600 cm. Czasami dostępne są również węższe modele, które są przystosowane do mniejszego garażu — wówczas taka brama może mieć 180-200 cm szerokości. W przypadku niestandardowego wymiaru jest możliwość zamówienia bramy na wymiar, jednak wówczas koszt może być znacznie wyższy, a czas oczekiwania może się wydłużyć. Dlatego warto najpierw wziąć pod uwagę inny rodzaj bramy (np. roletową zamiast segmentowej). Każdy model bramy ma własną tabelę rozmiarów i może się okazać, że inna będzie bardziej pasować do istniejących warunków budowlanych.

Szerokość bramy według projektu architektonicznego

Niestety projekt budynku nie zawsze jest zgodny ze standardową ofertą producentów. Przykładowo w projekcie przewidziano mały garaż z otworem o szerokości 200 cm, natomiast minimalna szerokość bramy u wybranego producenta wynosi 220 cm. W tej sytuacji można poszerzyć otwór, jednak trzeba wówczas liczyć się z kolejnym wydatkiem i bałaganem. Ponadto w niektórych przypadkach jest to niemożliwe, np. jeśli dom powstał z pustaka ceramicznego. W odwrotnej sytuacji – gdy otwór jest zbyt szeroki – można jedynie zamówić bramę na wymiar lub wybrać inny rodzaj bramy.

Jak zmierzyć otwór pod bramę garażową?

Garaż już stoi, więc trzeba zabrać się za szukanie bramy garażowej. Przed udaniem się do salonu sprzedaży, należy dokonać niezbędnych pomiarów. Najpierw należy zmierzyć otwór – szerokość mierzy się w kilku miejscach (na różnych wysokościach), zaś wysokość od najniższego punktu do najwyższego. Następnie trzeba zmierzyć szerokość ścian po bokach otworu oraz wysokość ściany nad otworem. Na wszelki wypadek warto również zmierzyć głębokość otworu. Na koniec trzeba zwrócić uwagę na ewentualne przeszkody, które mogą uniemożliwić zastosowanie wybranego rodzaju bramy.

Jaka powinna być szerokość bramy garażowej?

Otwór dla bramy garażowej zwykle jest dopasowany do wielkości pomieszczenia. W przypadku niewielkich budynków w projekcie często uwzględnia się bramę o szerokości 180-190 cm. Jeżeli garaż jest duży, wówczas architekt proponuje bramę o szerokości 230-270 cm. Brama garażowa o szerokości 300 cm przewidziana jest dla dużego garażu, w którym można zaparkować dwa pojazdy (samochód i motocykl). Niemniej przed wybudowaniem garażu warto uwzględnić standardowe wymiary bram proponowane przez producentów oraz własną wygodę. Przyjmuje się, że brama dla jednego samochodu powinna mieć szerokość co najmniej 200-220 cm, jednak dla większej wygody można zamówić bramę o szerokości 240 cm lub 250 cm.

Jaka brama do garażu dwustanowiskowego?

Brama do garażu dwustanowiskowego powinna mieć 400-500 cm szerokości, natomiast maksymalny dostępny wymiar wynosi 600 cm. W przypadku dużego garażu warto rozważyć możliwość zamontowania dwóch węższych bram garażowych (np. 250×225 cm) niż jednej szerszej (np. 500×225 cm). Dzięki temu będzie można otwierać bramy niezależnie, co przyczyni się do mniejszych strat ciepła w zimie (choć większa brama ma niższy współczynnik przenikania ciepła niż dwie mniejsze bramy). Ponadto garaż wyposażony w dwie bramy może wyglądać bardziej proporcjonalnie niż garaż z jedną szeroką bramą. Niemniej dwie bramy i dwa napędy wiążą się z wyższym wydatkiem, dlatego jeśli garaż jest wolnostojący i termoizolacja ani estetyka nie mają większego znaczenia, lepiej zdecydować się na jedną dużą bramę.

Pomoc w doborze bramy garażowej

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w zakresie doboru i montażu bramy garażowej, jesteśmy do Waszej dyspozycji: