Rodzaje drzwi

Drzwi różnią się przeznaczeniem, materiałem wykonania, sposobem otwierania oraz konstrukcją. Warto zatem wiedzieć, co proponują producenci i czym charakteryzują się poszczególne modele drzwi. A oto kompleksowy poradnik, w którym prezentujemy różne rodzaje drzwi zewnętrznych i wewnętrznych.

Podział drzwi zewnętrznych ze względu na materiał wykonania

Materiał wykonania to podstawowa kwestia, jaką musi rozstrzygnąć inwestor. Od tego, czy drzwi będą wykonane z drewna, aluminium czy innego materiału, zależy bowiem wiele aspektów – począwszy od izolacyjności cieplnej i akustycznej, przez wygodę użytkowania aż po konieczność konserwacji.

Drzwi zewnętrzne aluminiowe

Skrzydło drzwi aluminiowych zbudowane jest z wielokomorowych profili i może być wypełnione pianką poliuretanową, styropianem lub innym materiałem izolacyjnym. Tym sposobem producentom udaje się uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła oraz dobrą dźwiękoszczelność. Drzwi aluminiowe nie są podatne na wilgoć, zagrożenia biologiczne (pleśń, pasożyty) ani deformacje spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Takie rozwiązanie może być bardziej praktyczne niż inne rodzaje drzwi, ponieważ aluminiowe są stosunkowo lekkie i nie wymagają specjalnej konserwacji.

Drzwi zewnętrzne stalowe

Drzwi wykonane ze stali ocynkowanej są cięższe niż aluminiowe, jednak duża waga ma swoje zalety. Takie drzwi są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu trudno je uszkodzić i sforsować. W porównaniu do drzwi drewnianych stalowe są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych i deformacje. Co więcej, łatwo utrzymać je w czystości i nie wymagają specjalistycznych zabiegów konserwujących. Dzięki zastosowaniu wypełnienia z pianki poliuretanowej, wełny mineralnej czy styropianu stalowe skrzydło może zapewniać równie dobrą izolację jak inne rodzaje drzwi.

Drzwi zewnętrzne drewniane

Drewno to materiał naturalny, co pociąga za sobą pewne konsekwencje. Trzeba liczyć się z tym, że drewniane drzwi są wrażliwe na warunki atmosferyczne, a pod wpływem zmian wilgotności powietrza mogą ulegać deformacjom. W związku z tym bardzo ważne jest, aby wybierać drzwi od sprawdzonych producentów, którzy tworzą wytrzymałe konstrukcje i dbają o ich zabezpieczenie. Ponadto inwestor musi mieć świadomość, że takie drzwi wymagają odpowiedniej konserwacji z zastosowaniem impregnatów do drewna. Niestety drzwi z naturalnego drewna są droższe niż inne rodzaje drzwi.

Drewniane drzwi nie są pozbawione zalet. Oto najważniejsze z nich:

  • bardzo dobra izolacja termiczna i akustyczna,
  • stabilność termiczna,
  • duża wygoda użytkowania,
  • ciche otwieranie i zamykanie,
  • efektywny i naturalny wygląd.

Inne rodzaje drzwi zewnętrznych

Aluminium, stal i drewno to najpopularniejsze materiały stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Jednak producenci oferują również drzwi zewnętrzne z PVC, które charakteryzują się m.in. niską ceną, łatwością utrzymania w czystości i dobrymi parametrami izolacyjnymi. Niestety w razie uszkodzenia takich drzwi nie można naprawić. Dostępne są również drzwi z włókna szklanego, które są lekkie i jednocześnie wytrzymałe, a do tego bardzo dobrze zatrzymują ciepło. Niemniej z uwagi na wysoką cenę osoby prywatne nieczęsto się na nie decydują.

Podział drzwi wewnętrznych pod względem zastosowania

W zależności od zastosowania wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje drzwi wewnętrznych: wewnątrzlokalowe i wejściowe.

Drzwi wewnątrzlokalowe

Są to drzwi znajdujące się wewnątrz mieszkań i domów, montowane pomiędzy pomieszczeniami. Można tutaj wyróżnić drzwi pokojowe i łazienkowe – te ostatnie mają podcięcie na dole lub otwory, które zapewniają dopływ powietrza do łazienki dla zapewnienia wentylacji. Zadaniem drzwi wewnątrzlokalowych jest zapewnienie użytkownikom prywatności oraz odizolowanie pomieszczenia od dźwięków i zapachów dochodzących z innych części mieszkania. Ważne jest, aby drzwi były dopasowane do stylu i kolorystyki pomieszczenia, dlatego producenci oferują wiele nowoczesnych i klasycznych wzorów, a także szeroki wybór kolorów i dodatków.

Drzwi wewnętrzne wejściowe

W budynkach użyteczności publicznej i budownictwie mieszkaniowym stosuje się również drzwi wewnętrzne wejściowe. Zadaniem takich drzwi jest odseparowanie lokalu od części ogólnodostępnej w budynku. W tym przypadku liczą się głównie parametry użytkowe: współczynnik przenikania ciepła, izolacja akustyczna, wytrzymałość mechaniczna. Bardzo ważne jest, aby drzwi były niełatwe do sforsowania z zewnątrz, a także zapewniały użytkownikom ciszę i nie doprowadzały do nadmiernego wychłodzenia lokalu.

Drzwi wewnętrzne specjalnego przeznaczenia

Wśród drzwi wewnętrznych można również wyróżnić drzwi techniczne, które charakteryzują się szczególnymi parametrami użytkowymi. Tego typu drzwi są bardziej wytrzymałe niż drzwi stosowane do oddzielania pomieszczeń, a ponadto mogą wykazywać podwyższoną odporność na ogień, włamanie czy inne zagrożenia.

Rodzaje drzwi technicznych:

  • drzwi ochronne RTG,
  • drzwi do kancelarii tajnych,
  • drzwi do magazynów broni,
  • drzwi do obiektów energetycznych,
  • drzwi do cel więziennych i aresztów,
  • drzwi do serwerowni.

Podział drzwi wewnętrznych ze względu na budowę

Drzwi wewnętrzne produkuje się z drewna drzew iglastych i liściastych (np. sosny, dębu), przy czym stosuje się tutaj drewno lite lub drewno klejone warstwowo. Jednak obecnie znacznie popularniejszym rozwiązaniem są drzwi z płyt drewnopodobnych (MDF, HDF, wiórowych, pilśniowych), które są mniej podatne na pękanie i deformowanie niż naturalne drewno. W domach prywatnych i budynkach komercyjnych montowane są również drzwi ze szkła, które mogą występować w wersji bez ramy lub z obramowaniem (drewnianym, aluminiowym).

Ze względu na konstrukcję można wyróżnić następujące rodzaje drzwi:

  • drzwi płytowe,
  • drzwi ramowe (ramiakowe, płycinowe).

Drzwi płytowe mogą mieć konstrukcję wykonaną z litej płyty drewnopodobnej, choć częściej skrzydło zbudowane jest z ramiaka z drewna lub płyty MDF oraz z wypełnienia. Wewnątrz ramiaka może znajdować się płyta wiórowo-otworowa lub płyta kartonowa typu plaster miodu. Konstrukcja drzwi ramowych składa się z ramy (dwóch poziomych i dwóch pionowych belek wykonanych z drewna lub płyty MDF) oraz wypełnienia w postaci płycin HDF, płycin drewnianych, sklejki, tworzywa sztucznego lub szkła.

Rodzaje drzwi ze względu na sposób otwierania

Sposób otwierania drzwi nabiera znaczenia wówczas, gdy w pomieszczeniu jest niewiele miejsca i trzeba zastosować niestandardowe rozwiązania. Jednak wciąż najbardziej powszechne są drzwi otwierane w sposób tradycyjny. Takie drzwi mogą być wyposażone w jedno lub dwa skrzydła. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne drzwi bezprzylgowe, w których skrzydło jest zrównane z ościeżnicą, a zawiasy są niewidoczne. Inaczej jest w klasycznych drzwiach przylgowych, gdzie występuje uskok pomiędzy skrzydłem a futryną. Zwolennicy minimalistycznego designu mogą wziąć pod uwagę również drzwi ukryte, które są całkowicie zlicowane ze ścianą.

Inne rodzaje drzwi są stosowane głównie wówczas, gdy nie ma miejsca na otwarcie drzwi w zwykły sposób. W tej sytuacji można zdecydować się na drzwi przesuwne, w których skrzydło przesuwa się w bok za pomocą wózków umieszczonych w prowadnicy zamontowanej nad otworem drzwiowym. Skrzydło może zachodzić na ścianę lub chować się wewnątrz kasety wstawionej w ściankę działową zbudowaną z profili i płyt gipsowo-kartonowych. W razie braku miejsca można zastosować również drzwi łamane lub harmonijkowe, w których skrzydło składa się z kilku części. Podczas otwierania części skrzydła zachodzą na siebie i zatrzymują w bocznej części otworu. W przestrzeni publicznej oraz budynkach komercyjnych stosuje się również drzwi wahadłowe, w których skrzydło otwiera się obie strony.