Rodzaje bram garażowych
Bramy garażowe są wciąż udoskonalane, żeby zapewnić użytkownikom jeszcze lepsze parametry użytkowe, w tym szczególnie większe bezpieczeństwo, większą wygodę i większe oszczędności. Jednak wybór bramy zależy od indywidualnych potrzeb – w niektórych przypadkach najważniejsze znaczenie ma cena i prosta konstrukcja, z kolei w innych bardziej liczy się funkcjonalność lub termoizolacja. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje bram garażowych dla domu i przemysłu.
Bramy garażowe dla domu
Każdy typ bramy garażowej ma swoich zwolenników i przeciwników, ponieważ wszystko zależy od tego, na czym najbardziej zależy użytkownikowi. Bramy otwierane ręcznie sprawdzają się w garażach wolnostojących i wówczas, gdy priorytetem jest niska cena. Gdy najważniejszy jest komfort, lepszym wyborem są bramy z napędem automatycznym sterowanym zdalnie za pomocą pilota.
W zależności od rodzaju bramy skrzydło może otwierać się na zewnątrz, do środka lub chować pod sufitem. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego trzeba wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca w garażu i przed garażem, a także warunki budowlane. Różne rodzaje bram garażowych dla domu można obejrzeć na naszej stronie pod adresem: https://texo-bramy.pl/produkty/bramy-garazowe/.
Podstawowe rodzaje bram garażowych dla domu:
- bramy segmentowe,
- bramy rozwierne,
- bramy uchylne,
- bramy roletowe,
- bramy segmentowe boczne.
Bramy segmentowe
Bramy segmentowe składają się z pojedynczego skrzydła podzielonego na poziome panele. W trakcie otwierania i zamykania płaszcz bramy przesuwa się wzdłuż prowadnic pionowych i poziomych. Taki mechanizm sprawia, że nie trzeba zostawiać wolnej przestrzeni przed garażem, a w pomieszczeniu brama zajmuje miejsce jedynie pod sufitem. Prowadzenie bramy można dostosować do istniejących warunków budowlanych. Nie ma zatem problemu, aby zamontować prowadnice pod kątem lub w garażu z niskim nadprożem czy z podwyższonym sufitem. Bramy segmentowe cieszą się dużą popularnością także ze względu na możliwość dokonania indywidualnych modyfikacji.
Rozwiązania dostępne dla bram segmentowych:
- płaszcz wykonany z paneli stalowych lub aluminiowych,
- poziom ocieplenia dostosowany do potrzeb użytkownika,
- duży wybór kolorów RAL i oklein (kolory standardowe i dekory drewnopodobne),
- zabezpieczenia: przed przytrzaśnięciem, przed nagłym opadnięciem skrzydła, rygle antywłamaniowe,
- sterowanie ręczne lub napęd automatyczny,
- dodatkowe wyposażenie, np. drzwi przejściowe, przeszklenia.
Bramy rozwierne
Bramy rozwierne występują w wersji z jednym skrzydłem, jednak częściej stosuje się bramy dwuskrzydłowe. Dodatkowo dla większej wygody można zastosować automatyczny napęd w formie ramion, które poruszają skrzydłami. Skrzydła otwierają się na zewnątrz jak zwykłe drzwi, więc taka brama musi mieć odpowiednią ilość wolnego miejsca. Podjazd mu być zatem bardzo dokładnie odśnieżony i nie można zaparkować auta tuż przed wjazdem do garażu. Jednak dzięki prostej konstrukcji bramy rozwierne kosztują mniej niż inne rodzaje bram, a ponadto rzadko ulegają awariom. Obecnie najczęściej zakłada się je w garażach wolnostojących oraz w budynkach gospodarczych, czyli wszędzie tam, gdzie termoizolacyjność nie ma aż tak dużego znaczenia.
Bramy uchylne
W bramach uchylnych występuje jedno skrzydło, które podczas otwierania unosi się do góry i zatrzymuje pod sufitem. Płaszcz przemieszcza się wzdłuż prowadnic poziomych, przy czym ruchem bramy można sterować ręcznie lub automatyczne. To bardzo wygodna w użytkowaniu brama, jednak trzeba liczyć się z tym, że ościeżnica i prowadnice z mechanizmem zajmują sporo miejsca. Poza tym otwierające się skrzydło wystaje poza krawędź budynku, więc trzeba zostawić trochę wolnej przestrzeni przed garażem. Niemniej prosty mechanizm sprawia, że brama uchylna zapewnia niezawodną eksploatację przez wiele lat. Skrzydło występuje również w wersji ocieplanej, dzięki czemu taką bramę można z powodzeniem zamontować w garażu ogrzewanym.
Bramy roletowe
Bramy roletowe (rolowane) wyposażone są w kurtynę, która podczas otwierania garażu nawija się na wał nawojowy schowany w kasecie. Dzięki takiemu mechanizmowi brama nie zajmuje przestrzeni w garażu ani przed nim, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich posesji i budynków. Kurtyną można sterować za pomocą napędu elektrycznego (wyposażenie standardowe) lub ręcznie za pomocą korby, co przydaje się podczas przerw w dostawie prądu. W zależności od warunków zabudowy kasetę umieszcza się wewnątrz pomieszczenia, w otworze lub na zewnątrz. Kurtynę można wypełnić materiałem izolacyjnym, dzięki czemu bramy roletowe sprawdzają się nie tylko przy garażach wolnostojących, ale również w garażach zintegrowanych z domem.
Bramy segmentowe boczne
Bramy segmentowe boczne nie są tak popularne jak pozostałe typy bram, jednak w niektórych sytuacjach warto postawić na niestandardowe rozwiązanie. Tego rodzaju bramy są wyposażone w płaszcz, który składa się z połączonych ze sobą pionowych segmentów. Jednak w odróżnieniu od powszechnie stosowanej bramy segmentowej, skrzydło przesuwa się w bok, a nie do góry (bramą można sterować ręcznie lub automatycznie). Dzięki temu taką bramę można zastosować wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie prowadnic poziomych pod sufitem. Poza tym zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń można wykorzystać w inny sposób, np. na przechowywanie urządzeń ogrodniczych czy montaż sprzętu do ćwiczeń.
Bramy garażowe dla firm
Bramy garażowe przemysłowe mają zastosowanie w różnych miejscach: od warsztatów samochodowych, przez salony sprzedaży, aż po firmy transportowe, magazyny, centra logistyczne, zakłady produkcyjne i budynki służb. Każdy budynek wymaga indywidualnego podejścia, jednak pewne potrzeby są uniwersalne. Brama przemysłowa powinna zapewniać sprawny przepływ pojazdów i maszyn, a jednocześnie nie może stanowić zagrożenia dla pracowników. Ważna jest również solidna konstrukcja, zaprojektowana z myślą o dużych obiektach oraz intensywnej eksploatacji.
Rodzaje bram przemysłowych:
- bramy segmentowe: bardzo uniwersalne dzięki możliwości dostosowania prowadzenia do niestandardowych warunków zabudowy (dostępne są m.in. prowadzenia niskie, prowadzenia wysokie, prowadzenia pionowe, prowadzenia z obniżonym wałem, prowadzenia pod kątem),
- bramy roletowe: doskonałe do obiektów, w których trzeba oszczędzać przestrzeń wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz budynku,
- bramy przeciwpożarowe, kurtyny dymowe: bramy zapobiegające rozprzestrzenianiu się ognia i dymu w budynkach, które wymagają szczególnej ochrony przeciwpożarowej (budynki przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, biurowce),
- bramy szybkobieżne: bramy specjalne, które usprawniają przepływ pojazdów i maszyn, a także ograniczają przenikanie ciepła pomiędzy strefami (np. w chłodniach),
- bramy podwieszane przesuwne: bramy o prostej konstrukcji, odpowiednie do obiektów wymagających maksymalnej ilości wolnego miejsca wewnątrz pomieszczeń (zakłady przemysłowe, magazyny),
- bramy harmonijkowe: bramy przystosowane do niskich nadproży i bardzo rozległych otworów, np. na lotniskach i w hangarach.
W bramach przemysłowych często stosuje się dodatkowe blokady i systemy kontroli dostępu, które zapobiegają otwarciu skrzydła przez osoby niepowołane. Budynek wyposaża się również w drzwi przejściowe, które pozwalają na swobodne przemieszczanie się pracowników bez konieczności otwierania dużej bramy. W niektórych miejscach (np. salonach sprzedaży, warsztatach), wskazane są również przeszklenia, które zapewnią dodatkowe doświetlenie wnętrza.