Przepisy dotyczące boksów garażowych
Box garażowy to doskonała alternatywa dla drogich i trudno dostępnych komórek lokatorskich. W metalowej szafie można przechowywać wszystko, na co nie ma miejsca w mieszkaniu, a więc np. komplet opon, bagażnik dachowy czy inne akcesoria do auta. Pozostaje jednak pytanie, czy montaż boksu w garażu jest legalny i można to zrobić bez żadnych formalności?
Co na temat boksów garażowych mówią przepisy?
Przepisy prawa nie regulują kwestii boksów garażowych. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można znaleźć jedynie przepisy dotyczące garażów samochodowych. W kontekście szaf garażowych szczególnie interesujący jest § 104 rozporządzenia, który określa minimalne szerokości dróg manewrowych (dojazdowych) do miejsc postojowych w garażu pozbawionym ścian wewnętrznych. Jest zatem ważne, aby szafa nie znajdowała się na trasie drogi manewrowej, by nie utrudnić innym lokatorom dostępu do miejsca postojowego.
Szafa garażowa a przepisy przeciwpożarowe
Osoby, które chcą zainstalować box na swoim miejscu postojowym, muszą wziąć pod uwagę przepisy przeciwpożarowe. Szafa powinna być usytuowana w taki sposób, żeby nie zagradzała drzwi ani dróg ewakuacyjnych. Box nie może również utrudniać dostępu do sprzętu czy instalacji przeciwpożarowych w garażu (np. gaśnicy, hydrantu wewnętrznego). Ponadto szafę należy ustawić tak, aby nie zasłaniała oświetlenia, znaków ochrony przeciwpożarowej oraz oznaczeń dróg ewakuacyjnych.
Należy również pamiętać, że zawartość szafy nie może stanowić zagrożenia dla użytkowników budynku. W związku z tym w boksie garażowym nie można przechowywać na przykład:
- kanistrów z paliwem,
- smarów i olejów samochodowych,
- butli gazowych (np. butli turystycznych lub domowych z propanem-butanem),
- materiałów wybuchowych i pirotechnicznych (np. fajerwerków),
- materiałów, które ulegają samoczynnemu rozkładowi.
Czy box garażowy wymaga zezwolenia?
Szafa garażowa w formie obiektu wolnostojącego, który nie jest na stałe zakotwiczony w podłodze czy ścianie, nie wymaga żadnych zezwoleń. Mimo to należy pamiętać, że garaż to część wspólna mieszkańców budynku i samowolne decyzje mogą nie spotkać się ze zrozumieniem sąsiadów. Dlatego warto zapoznać się z wewnętrznym regulaminem budynku i dopełnić wszelkich formalności – w przeciwnym razie administrator może później zażądać usunięcia szafy. Najprościej wysłać do administratora specjalne oświadczenie wraz z zapewnieniem o pokryciu ewentualnych szkód spowodowanych montażem i użytkowaniem szafy.
A co z komórkami lokatorskimi?
Komórek lokatorskich zwykle jest mniej niż mieszkań, a jest to jedna z najważniejszych kwestii (zaraz obok miejsca postojowego), o którą pytają potencjalni nabywcy. Nic dziwnego – w końcu to doskonały schowek na przechowywanie opon, rowerów, sprzętów czy rzeczy używanych sporadycznie (np. walizek). Dodatkowa przestrzeń do przechowywania zwykle znajduje się w piwnicy, hali garażowej lub (rzadko) na piętrze. Jeżeli w budynku nie ma komórek murowanych, nic straconego. Deweloper lub właściciel budynku może zdecydować się na system działowy wykonany ze stalowych lameli lub powlekanej siatki. Systemowe boksy garażowe można obejrzeć m.in. na naszej stronie: https://texo-bramy.pl/produkty/boksy-garazowe/.
Jeśli chodzi o komórki lokatorskie, przepisy nie określają ich wielkości. Oczywiście każdy lokator chciałby mieć jak największy składzik. Właściciel musi przy tym pamiętać, że komórka jest pomieszczeniem przynależącym do mieszkania bądź miejsca postojowego. Nie można zatem jej sprzedać bez zbycia lokalu mieszkalnego czy miejsca w garażu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wynająć komórkę na podobnej zasadzie jak wynajmuje się pokój w mieszkaniu. Należy jednak zadbać o sporządzenie umowy oraz opłacenie podatku od dochodów z wynajmu.