Jakie drzwi są modne?

Przy wyborze drzwi zewnętrznych najbardziej istotne stają się parametry techniczne (np. współczynnik przenikania ciepła), wytrzymałość oraz dopasowanie do kolorystyki i stylu budynku. Z kolei przy drzwiach wewnętrznych liczą się właściwości akustyczne, odporność wykończenia (lakier, okleina) oraz aranżacja wnętrza. W obu przypadkach wygląd ma znaczenie, dlatego sprawdźmy, jakie drzwi są modne we współczesnym budownictwie.

Drzwi zewnętrzne: nowoczesne czy tradycyjne?

Wybór stylu drzwi (nowoczesne vs. tradycyjne) zależy od architektury budynku. Do domu o klasycznej bryle lub utrzymanego w klimacie dworkowym w żadnym razie nie pasują drzwi nowoczesne. I na odwrót, tradycyjne drzwi to niezbyt dobre rozwiązanie w przypadku budynku minimalistycznego, zaprojektowanego zgodnie z wytycznymi stylu Bauhaus. Warto jednak pamiętać, że modne drzwi nie ograniczają się do tego, co nowoczesne i wykonane ze stali lub aluminium. Do łask wracają tradycyjne drzwi z drewna, które doskonale pasują do domów na wsi i podmiejskich willi. Różne rodzaje drzwi drewnianych i można obejrzeć na naszej stronie pod adresem: https://texo-bramy.pl/produkty/drzwi/.

Designerskie drzwi z pochwytem

Jeszcze do niedawna drzwi z pochwytem widywane były głównie w przestrzeni publicznej i budynkach komercyjnych, ale dziś coraz częściej montuje się je także w domach jednorodzinnych. Pochwyt to długi profil ze stali nierdzewnej, który zastępuje klasyczną klamkę. Stosuje się go głównie w drzwiach nowoczesnych i minimalistycznych dla nadania bardziej designerskiego charakteru. Jednak pochwyt pełni również funkcję praktyczną – ułatwia otwieranie ciężkich skrzydeł ze stali lub aluminium, a przy tym automatycznie zamyka drzwi bez użycia klucza.

Modne drzwi z pochwytem mogą być wyposażone w dodatkowe rozwiązania, takie jak:

 • elektrozaczep z przyciskiem, który umożliwia otwarcie drzwi bez klucza;
 • czytnik linii papilarnych, który otwiera drzwi automatycznie po zbliżeniu palca;
 • dostęp kodowy, który umożliwia otwarcie drzwi po wprowadzeniu kodu;
 • funkcja zamykania dzień/noc, która pozwala na odblokowanie lub zablokowanie elektrozaczepu w zależności od potrzeb;
 • kontaktron, czyli czujnik wykrywający otwarcie drzwi.

Eleganckie i praktyczne drzwi z doświetlami/naświetlami

Jakie drzwi są modne w ostatnich latach? Inwestorzy coraz częściej szukają drzwi z dodatkowymi przeszkleniami, dzięki którym wiatrołap jest lepiej doświetlony i tym samym przestaje być najciemniejszym pomieszczeniem w domu. Przeszklenia nie są montowane w skrzydle, ale stanowią element dodatkowy, który umieszcza się po bokach drzwi (doświetla) oraz nad drzwiami (naświetla). W dużym uproszczeniu są to ramki wypełnione przeszkleniem, które odpowiadają wysokości i szerokości drzwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu wejście sprawia wrażenie większego i zyskuje bardziej reprezentacyjny charakter. W związku z tym modne drzwi z doświetlami doskonale pasują do dużych domów utrzymanych w klasycznym bądź nowoczesnym stylu.

Drzwi minimalistyczne do nowoczesnych budynków

W budynkach typu nowoczesna stodoła lub zaprojektowanych w stylu Bauhaus (płaski dach, prosta bryła, duże przeszklenia) prym wiodą drzwi minimalistyczne. Co to znaczy? Otóż skrzydło zazwyczaj pozbawione jest dekoracyjnych detali. Jedyną „ozdobą” jest wspomniany wcześniej pochwyt ze stali nierdzewnej, czasami widoczne są również proste linie przetłoczeń. Przeszklenia najczęściej występują w formie doświetli, dzięki czemu wejście wygląda bardziej proporcjonalnie na tle dużej bryły domu. Kolorystycznie drzwi nie zaskakują – popularne są białe, szare i drewnopodobne, choć czasami inwestorzy decydują się na coś odważniejszego, np. czerwień lub błękit.

Z ukłonem w stronę tradycji, czyli drzwi drewniane

Jakie drzwi są modne w przypadku budynków zaprojektowanych w stylu dworkowym, rustykalnym lub tradycyjnym? W ostatnich latach obserwuje się rosnące zainteresowanie drzwiami drewnianymi, pomalowanymi na nietypowy kolor. Kreatywność inwestorów (i producentów) jest nieskończona, przy czym dość popularnym rozwiązaniem są drzwi kontrastujące z elewacją domu. Oprócz ciekawej kolorystyki bardzo ważnym elementem są zdobienia, przy czym modne drzwi nie są pod tym względem przesadzone. Stosuje się raczej proste i geometryczne frezowania (w skrzydle widoczne są prostokątne ramki), a także duże przeszklenia ze szprosami.

Kolorystyka drewnianych drzwi wejściowych zależy od wyobraźni inwestora, przy czym obecnie popularne są następujące odcienie:

 • szałwiowa zieleń,
 • żółcienie (zwłaszcza cytrynowy odcień),
 • jasny błękit (baby blue),
 • granatowy,
 • butelkowa zieleń,
 • czerwień faluńska.

Modne drzwi wewnętrzne: bezprzylgowe, minimalistyczne i tradycyjne

Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, w tym przypadku inwestor musi brać pod uwagę kwestię aranżacji mieszkania. Należy trzymać się jednego stylu, czyli na przykład wnętrza urządzone  nowocześnie uzbrajamy w proste skrzydła z niewielką ilością zdobień. Ponadto drzwi powinny być dopasowane pod kolor podłogi lub ewentualnie ścian w pomieszczeniach. Jakie drzwi są modne w budownictwie mieszkaniowym?

Drzwi bezprzylgowe do wnętrz nowoczesnych

Inwestorzy coraz częściej pytają o drzwi bezprzylgowe. Czym różnią się takie drzwi od klasycznych? Widać to już na pierwszy rzut oka. Takie drzwi są pozbawione wcięcia pomiędzy futryną i skrzydłem, dzięki czemu zawiasy są niewidoczne, a całość jest idealnie zlicowana. Drzwi bezprzylgowe wyglądają znacznie nowocześniej niż tradycyjne, dlatego świetnie pasują do wnętrz minimalistycznych i utrzymanych w surowym stylu (np. loftowym, industrialnym, Bauhaus).

Nowoczesne drzwi wewnętrzne: czym się charakteryzują?

Modne drzwi w nowoczesnym stylu to przede wszystkim pochwała prostoty. Skrzydło stanowi jednolitą płaszczyznę, a jedynym elementem zdobniczym są wąskie wcięcia w orientacji poziomej lub rzadziej pionowej. Popularne są również niewielkie przeszklenia oraz listwy inox, choć raczej w oszczędnej formie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kontrastu, czyli na przykład połączenie jasnych drzwi i czarnej klamki lub zamontowanie jasnego skrzydła w ciemnej futrynie.

Jakie drzwi są modne w tradycyjnych wnętrzach?

Nie tylko drzwi nowoczesne i bezprzyglowe są „ostatnim krzykiem mody”. Inwestorzy często pytają również o drzwi tradycyjne, które pasują do różnych aranżacji – od stylu retro i vintage, przez styl rustykalny, aż po styl skandynawski. W tym przypadku uwagę zwracają głębokie obramowania, dzięki którym skrzydło nabiera trójwymiarowości (a więc odwrotnie niż przy drzwiach nowoczesnych, które stanowiło płaską powierzchnię). Klamki są raczej proste, przy czym stosuje się zarówno klasyczne klamki połączone z zamkiem, jak i modele z osobną rozetą. Jeśli chodzi o kolorystykę, nadal królują przede wszystkim białe drzwi oraz drzwi drewnopodobne (np. dąb złoty, dąb syberyjski, wenge).

Gdzie sprawdzić, jakie drzwi są modne we współczesnym budownictwie?

„Moda przemija, styl pozostaje” to słynne powiedzenie warto wziąć sobie do serca szczególnie przy wykańczaniu domu i jego wnętrz. Okna, drzwi czy bramy garażowe zostają z budynkiem na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, więc rozsądnie jest kierować się własnymi upodobaniami estetycznymi, a nie chwilowymi trendami. Warto dać sobie czas do namysłu i porównać produkty w różnych wzorach i kolorystyce.

Rozmaite modele drzwi zewnętrznych i wewnętrznych można obejrzeć na naszej stronie https://texo-bramy.pl/produkty/drzwi/. Dostępne wzory można dopasować zarówno do budynków na wskroś nowoczesnych, jak i tych zaprojektowanych w bardziej tradycyjnym stylu. Drzwi można obejrzeć również na żywo w salonie sprzedaży zlokalizowanym pod adresem ul. Zakopiańska 56A w Krakowie oraz w naszym salonie przy ul. Kędzierzyńskiej 19/4 w Bytomiu.